rok 2017               

 

 

Od 01.03.2017 roku Paulina codziennie trenuje chód na swoim osobistym Prodrobocie. .:zobacz zdjęcia:.

Od początku roku Paulinka kontynuje rehalilitację w A ku ku Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka, Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku, Centrum Wspomagania Rozwoju oraz Centrum Logos.

 
   
rok 2016                

 

W dniu 19.12.2016 roku w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku Paulinka miała przymiarkę Prodrobota, zautomatyzowanego trenażera chodu, w którym wspaniale pracowała.

04 - 17.12.2016 roku Paulinka uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi,

08.11.2016 roku w kolejnym zabiegu operacyjnym w Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu  dr. n. med. Paweł Koczewski usunął blaszki zespalające kości w obu biodrach.

Od wrześnie 2016 roku Paulinka wróciła do sprawności, na tyle, aby mogła rozpocząć rok szkolny i II klasę w Akademii Dobrej Edukacji
w Gdańsku oraz powrócić do aktywnej rehabilitacji. Pozostawała pod opieką terapeutów z A ku ku Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka, Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku, Centrum Wspomagania Rozwoju oraz Centrum Logos.

01 - 12.08.2016 roku Paulinka uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi,
gdzie udało się znakomicie wykorzystać czas na lokomacie i w basenie.

26.06 - 07.07.2016 roku cała rodzina wybrała się na turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny organizowany przez UniqueCenter w Worlinach k/Olsztyna, gdzie w wodzie i na sali udało się Paulinie rozruszać nóżki i po raz pierwszy od pół roku na nich stanąć. .:zobacz zdjęcia:.

W maju 2016 roku terapia Paulinki skupiła się na ponownym posadzeniu jej na wózku inwalidzkim. Po miesiącach leżenia udało się zapanować nad obiema nogami i wzmocnić brzuch i plecy na tyle, aby stało się to możliwe. Paulinka kontynuowała terapię wg.  Masgutowej w Centrum Wspomagania Rozwoju Pani Małgosi Koczyk i  korzystała z terapii w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku z pełnymi zapału paniami: Martą Żmudą i Anią Reńską. W czerwcu udało się wrócić do szkoły - serdeczne podziękowania składamy paniom nauczycielkom, które prowadziły
w tym trudnym czasie nauczanie domowe.

W kwietniu 2016 roku Paulinka otrzymała zgodę komisji bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na udział w medycznym eksperymencie leczniczym prowadzonym przez dr Chrościńską - Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej polegającym na terapii komórkami macierzystymi.

W dniu 14.03.2016 roku Paulina przeszła kolejną operację stawu biodrowego (lewego) w Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu u dr. n. med. Pawła Koczewskiego. Kolejne 8 tyg. spędziła w gipsie założonym na obie nogi. 06.05.2016 roku jest w końcu dniem odzyskania wolności i rozpoczęciem okresu powrotu do poprzedniej sprawności. .:zobacz zdjęcia:.

W dniu 01.02.2016 roku przeszła 1. operację stawu biodrowego (prawego) w Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu u dr. n. med. Pawła Koczewskiego. Kolejne 6 tyg. spędziła w gipsie.

Od początku roku do dnia 01.02.2016 roku  Paulinka kontynuowała terapię wg.  Masgutowej w Centrum Wspomagania Rozwoju Pani Małgosi Koczyk, korzystała z terapii w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku oraz grantów norweskich. Nadal uczyła się czytać w Centum Logos.


   
rok 2015                 

 
 
 

Od 1 września 2015 roku Paulinka rozpoczęła edukację szkolną w I klasie w Akademii Dobrej Edukacji w Gdańsku.

Paulinka przez cały rok kontynuowała intensywny trening wg programu Rozwoju Ruchowego i Integracji Schematów Odruchów dr Swietłany Masgutowej w Centrum Wspomagania Rozwoju Pani Małgosi Koczyk.

Przez cały rok uczęszczała także na zajęcia logopedyczno-edukacyjne do Centrum Logos w Gdyni, gdzie pod czujnym i wymagającym okiem Magdaleny Sadowskiej uczyła się czytać metodą krakowską.

Ponadto w dalszym ciągu korzystała z terapii w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku, ćwicząc z p. Martą Żmudą i p. Anią Reńską oraz p. Ewą Korzińską.

W 2015 roku została zakwalifikowana do norweskiego programu realizowanego przez PSOiU koło w Gdańsku "Poprawa samodzielności osób niepełnosprawnych  poprzez kompleksową rehabilitację", gdzie korzystała z rehabilitacji i wsparcia psychologa.

Przez cały rok Paulina ćwiczyła w gabinecie Reha-Fun z p. Michałem Urbanowiczem.

 

 
rok 2014

 

  

27.11 - 05.12.2014 roku Paulinka skorzystała z ostatniego bezpłatnego turnusu rehabilitacyjnego w Ośrodku Rehabilitacji Biomicus prowadzonym przez Fundację Dzieciom Zdążyć z Pomocą w Warszawie. Największą frajdą były dla niej gry i bajki w ramach treningu EEG Biofeedback.

Od wrzesnia 2014 roku Paulinka rozpoczęła intensywny trening wg programu Rozwoju Ruchowego i Integracji Schematów Odruchów dr Swietłany Masgutowej w Centrum Wspomagania Rozwoju Pani Małgosi Koczyk

Ponieważ Paulinka zaczęła po wakacjach naukę w grupie zerówkowej w Sopockim Przedszkolu Niepublicznym, ograniczyliśmy wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, aby jak najpełniej przygotowała się do szkoły, którą rozpocznie w 2015 roku

15 - 28.06.2014 roku Paulinka ostatni raz w tym roku uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi.

06 - 19.04.2014 roku Paulinka po raz kolejny wybrała się  do Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi .:zobacz zdjęcia:.

Od marca 2014 roku przez okres 12 miesięcy Paulinka korzysta z terapii logopedycznej, terapii ręki oraz fizjoterapii oferowanej w ramach programu PFRON "Droga do samodzielności" realizowanej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Oddział w Gdańku.

18-30.01.2014 roku Paulince udalo się pokonać noworoczne choroby i wybrała się na turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny organizowany przez UniqueCenter w Worlinach k/Olsztyna. Turnus ten obfitował w sukcesy: pod okiem znakomitej neurologopedki Paulinka nauczyła się wymawiać goskę "k" oraz opanowała nurkowanie, ciężko trenując na basenie z Asią Heretą, którą serdecznie pozdrawiamy. .:zobacz zdjęcia:.

 

 
rok 2013

 

  

17 -30.11.2013 roku ostatni wielki wysiłek w tym roku miał miejsce w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi. .:zobacz zdjęcia:.

22.09 -04.10.2013 roku Paulinka po raz kolejny wybrała się  do Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi. .:zobacz zdjęcia:.

28.07.2013 roku Paulinka została poddana drugiej operacji metodą Ulzibata w Szpitalu CenterMed w Krakowie. Dr Repetunow wykonał 16 nacięć mięśni głównie na kończynach górnych oraz na mięśniu czworogłowym uda i w obrębie twarzy. .:zobacz zdjęcia:.

16 -28.06.2013 roku Paulinka po raz kolejny wybrała się  do Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" k/ Gołdapi. Codzienne ćwiczenia uzupełniała korzystając z nowootwartego basenu, hipoterapii i spotkań z logopedą. .:zobacz zdjęcia:.

07 - 20.04.2013 roku ponownie w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA k/Gołdapi

24.02 - 09.03.2013 roku Paulinka jeszcze w czasie srogiej zimy wyrusza na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA". Tym razem w nowej lokalizacji i nowowybudowanym ośrodku w Niedrzwicy k/Gołdapi. .:zobacz zdjęcia:.

 
 
 
rok 2012

 

 

02 - 08.12.2012 roku Paulinka zakończyła bardzo pracowity rok na tygodniowym turnusie w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA"
w Gołdapi. .:zobacz zdjęcia:.

28.10 - 10.11.2012 roku Paulinka po operacji selektywnej rizotomii grzbietowej znów ciężko pracowała w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" w Gołdapi. .:zobacz zdjęcia:.

7 września 2012 roku Paulinka przeszła operację selektywnej rizotomii grzbietowej w St. Louis Children's Hospital. Zabieg polegający na przecięciu kilku wybranych włókien nerwów czuciowych, wychodzących z mięśni i wstępujących do rdzenia kręgowego przeprowadził dr T.S. Park. Wyeliminowano w ten sposób spastykę kończyn dolnych. Od 10 września do 3 października 2012 roku Paulinka dochodziła do sprawności sprzed operacji i wzmacniała mięśnie na codziennych zabiegach rehabilitacyjnych w tymże szpitalu. Znaczna poprawa jej stanu była widoczna już po 2 tygodniach od zabiegu. Potrafiła utrzymać się w pozycjach, w których przedtem udawało jej się to tylko na chwilkę - czworaki, klęk, stanie w tylnym chodziku. Coraz pewniej czuje się także poruszając się w niskich pozycjach. Ponadto zaopatrzono ją w komplety łusek na noc i dzień, ortezę na prawą rączkę i dłoń oraz nowy chodzik. Za około rok dowiemy się czy konieczne będą dodatkowe operacje wydłużenia mięśni i korekty bioder .:zobacz zdjęcia:.

07.08 -14.12.2012 roku Paulinka ponownie uczestniczyła w programie "Wczesna pomoc dziecku niepełnosprawnemu" finansowanemu przez PFRON i realizowanemu przez Ośrodek Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju w Gdańsku, w którym korzystała z zajęć rehabilitacji ruchowej.

27.05 - 09.06.2012 roku Paulinka po raz kolejny wybrała się  do Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" w Gołdapi. Bardzo aktywnie spędzony czas zaowocował wzmocnieniem i lepszą stabilizacją ciała oraz poprawą poruszania się w niskich pozycjach, a także  dobrym humorem. .:zobacz zdjęcia:.

Na jakiś czas zrezygnowalismy z wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne i korzystamy z rehabilitacji na terenie Trójmiasta. Przy okazji przesyłamy seredeczne ukłony Pani Marcie Żmudzie z Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku .:zobacz zdjęcia:.
Z radością informujemy także, iż Paulinkę zakwalifikowano do zabiegu rizotomii ( .:zobacz dokumenty kwalifikacyjne:. ), który wykonany będzie
7 września tego roku w Szpitalu Dziecięcym w St. Louis, USA.

29.01. - 10.02.2012 roku Paulinka spędza ferie zimowe na turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA
w Steklinku  .:zobacz zdjęcia:.

 
rok 2011

 

 

20.11 - 02.12.2011 roku Paulinka kończy rok ciężkiej pracy na turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA
w Steklinku  .:zobacz zdjęcia:.

11 - 08.11.2011 każdego ranka Paulina "wędrowała" na ćwiczenia na Oddział Dzienny do Ośrodka Wczesnej Interwencj w Gdyni

10 - 18.10.2011 po zajęciach przedszkolnych Paulinka uczestniczyła w trzecim etapie treningu uwagi słuchowej (metoda Tomatis'a) w Centrum Audio-Psycho-Fonologii „ESPACE"w Gdyni .:zobacz zdjęcia:.

25.09 - 08.10.2011 roku Paulinka na pierwszy pooperacyjny turnus wybrała się w nowe miejsce - do Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" w Gołdapi. Korzystała z zabiegów hydroterapii, kinezyterapii, inhalacji, ćwiczyła chód na fantastycznym urządzeniu LOKOMAT-ProV6. Ponadto świetnie bawiła się na zajęciach muzycznych i plastycznych.  .:zobacz zdjęcia:.

14.08.2011 - Paulinka została poddana operacji metodą Ulzibata w Szpitalu CenterMed w Krakowie. Dr Repetunow wykonał 14 nacięć mięśni
na kończynach dolnych i górnych oraz w obrębie twarzy, co od razu przyniosło efekt poprawy w ich funkcjonowaniu. .:zobacz zdjęcia:.

11.07 - 18.11.2011 roku Paulinka uczestniczyła w programie "Wczesna pomoc dziecku niepełnosprawnemu" finansowanemu przez PFRON i realizowanemu przez Ośrodek Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju w Gdańsku, w którym kilka razy w tygodniu korzystała z zajęć rehabilitacji ruchowej.

19.06 - 02.07.2011 roku Paulinka po raz kolejny z nadzieją udała się do Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie. Tym razem niestety terapia nie dała wielu widocznych rezultatów w sferze ruchowej, jednak pomogła w rozwoju mowy .:zobacz zdjęcia:.

20.05 - 03.06.2011 roku Paulince, po odwołanym z powodu choroby turnusie rehabilitacyjnym w Zabajce2, udało się spędzić dwa intensywne tygodnie w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA w Steklinku, gdzie po raz pierwszy ćwiczyła w kombinezonie TheraSuit .:zobacz zdjęcia:.

10 - 22.04.2011 roku Paulinka po ciężkiej chorobie "rozpoczyna rok" na dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA w Steklinku .:zobacz zdjęcia:.

23 - 27.01.2011 roku Paulnika po raz pierwszy odwiedziła Ośrodek Rekreacji Rehabilitacji i Wypoczynku "12 DĘBÓW" w Zaździerzu. Niestety
z powodu choroby musiała przerwać pobyt i po trzech dniach wróciła do domu.

 
 
rok 2010

 


14 - 26.11.2010 roku Paulinka kończy rok ciężkiej pracy na turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA
w Steklinku  .:zobacz zdjęcia:.

03 - 10.11.2010 roku Paulinka popołudniami uczestniczyła w drugim etapie treningu uwagi słuchowej (metoda Tomatis'a) w Centrum Audio-Psycho-Fonologii „ESPACE"w Gdyni

19.10 - 01.11.2010 roku Paulinka po raz kolejny udała się do Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie. Efekty rehabilitacji są jak zwykle zadowalające i dające nadzieję na kolejne postępy .:zobacz zdjęcia:.

13 - 29.09.2010 roku Paulinka po zajęciach przedszkolnych uczestniczyła w pierwszym etapie treningu uwagi słuchowej (metoda Tomatis'a) w Centrum Audio-Psycho-Fonologii „ESPACE"w Gdyni .:zobacz zdjęcia:.

Od września 2010 roku Paulinka została przedszkolakiem. Codziennie spędza kilka godzin w Przedszkolu Specjalnym nr 14 przy Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie, gdzie bawi się, uczy i ćwiczy pod okiem wspaniałej wyspecjalizowanej kadry.

Od końca sierpnia 2010 roku Paulinka korzysta z chodzika NF Walker .:zobacz zdjęcia:.

09.08 - 01.09.2010 roku Paulinka, podobnie jak w zeszłym roku, przebywała na Oddziale Dziennym w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce k/Olsztyna .:zobacz zdjęcia:.

07 - 20.07.2010 roku Paulinka kolejny raz brała udział w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci ZABAJKA 2 w Złotowie .:zobacz zdjęcia:.

31.05 - 11.06.2010 roku Paulinka uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA w Steklinku .:zobacz zdjęcia:.

18 - 31.05.2010 roku Paulinka po raz trzeci udała się do Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie  .:zobacz zdjęcia:.

19.03 - 01.04.2010 roku Paulinka ponownie uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci ZABAJKA 2
w Złotowie, gdzie oprócz zajęć terapeutycznych (
kinezyterapia, basen, hipoterapia, logopeda, cranio sacrale, ...) miała możliwość przymierzenia się do NF-Walkera  .:zobacz zdjęcia:.

21 - 26.02.2010 roku Paulinka po raz pierwszy uczestniczyła w turnusie w Ośrodku diagnostyczno-terapeutycznym „Mały Książę” przy Pomorskim Centrum Terapii Pedagogicznej w Koszalinie, gdzie prowadzono zajęcia wspomagające rozwój intelektualny oraz system komunikacji  oraz przygotowano diagnozę według Profilu Psychoedukacyjnego. Paulinka uzyskała w niej 75,5 pkt na 100 możliwych, co jest bardzo dobrym wynikiem.

03 - 15.01.2010 roku Paulinka uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA w Steklinku  
.:zobacz zdjęcia:.

 

 
rok 2009

15 - 27.11.2009 roku Paulinka ponownie wzięła udział w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA
w Steklinku    .:zobacz zdjęcia:.

06 - 19.10.2009 roku powtórnie wyjechałyśmy do Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie  .:zobacz zdjęcia:.

24.08 - 18.09.2009 roku Paulinka przebywała na Oddziale Dziennym w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce k/Olsztyna, gdzie zastosowano kinezyterapię wspomaganą hydroterapią i  fizykoterapią. Po zajęciach korzystała z hipoterapii w Mojdach k/Olsztyna  
.:zobacz zdjęcia:.

01 - 10.07.2009 roku Paulinka ponownie korzystała z zajęć hipoterapii w Ośrodku Hipoterapii w Gdyni - Kolibkach

14 - 26.06.2009 roku Paulinka po raz pierwszy uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży TRATWA
w Steklinku. Program zajęć (m.in. kinezyterapia, pająk, hipoterapia, zajęcia z psychologiem i logopedą) oraz terapeuci odpowiadali nam tak bardzo, iż postanowiliśmy kontynuować rehabilitację w tym ośrodku   .:zobacz zdjęcia:.

24.02 - 10.03.2009  roku Paulinka po raz pierwszy wyjechała do Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie, gdzie "oddała się" w ręce profesora Kozijavkina   .:zobacz zdjęcia:.

05 - 18.01.2009  roku Paulinka po raz pierwszy i ostatni uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Hipoterapii i Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych w Stobnie. Wyjazd ten był całkowicie nieudany, zawiódł nas pod względem organizacyjnym i nie przyniósł żadnej poprawy stanu Paulinki  .:zobacz zdjęcia:.

 

 
rok 2008

03 - 16.11.2008 roku Paulinka po raz pierwszy uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci ZABAJKA 2 w Złotowie.

Od września 2008 roku Paulinka została objęta programem wczesnego wspomagania rozwoju przy Zespole Szkół Specjalnych nr 5
w Sopocie w zakresie rehabilitacji, terapii logopedycznej i pomocy psychologa.

01 - 05.09.2008 roku Paulinka przebywała w Instytucie Terapeutycznym Fundacji "Daj Szansę" w Toruniu, gdzie opracowano dla niej program usprawniania (w oparciu m.in. o metodę Domana), który częściowo realizujemy do dziś.

21.07 - 01.08.2008 roku Paulinka po raz pierwszy codziennie korzystała z zajęć hipoterapii w Ośrodku Hipoterapii w Gdyni - Kolibkach 
.:zobacz zdjęcia:.

09 - 27.06.2008 roku Paulinka przebywała na Pododdziale Rehabilitacji Oddziału Dziecięcego  w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, gdzie korzystała z kąpieli perełkowych i rehabilitowana była m.in. metodą Bobath  .:zobacz zdjęcia:.

Od połowy stycznia 2008 roku Paulinka rozpoczęła ćwiczenia zgodnie z metodą odruchowej lokomocji wg Vojty pod okiem wspaniałej certyfikowanej fizjoterapeutki tej metody - pani Eli Mocek. Ćwiczyłyśmy początkowo 5 razy dziennie, po kilku miesiącach redukując tę liczbę do 4, a później do 3 razy na dobę. Dzięki temu Paulinka powolutku zaczęła się rozwijać. Zaprzestaliśmy tych ćwiczeń dopiero w grudniu 2009 roku, choć do dziś wykorzystujemy kilka chwytów w czasie zabawy i innych zajęć rehabilitacyjnych.

02 - 10.01.2008 roku Paulinka przebywała na Oddziale Wczesnego Usprawniania w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach, gdzie rehabilitowana była min. metodą Bobath i Vojty. Niestety pobyt na oddziale skończył się przedwcześnie z powodu infekcji rotawirusowej   .:zobacz zdjęcia:.

 

 
rok 2007

Od października 2007 roku Paulinka została objęta opieką Ośrodka Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju w Gdańsku w zakresie rehabilitacji (głównie metodą Bobath) i terapii logopedycznej.